DNG z X-Transformer’a… i co dalej?

Lightroom 6

Lightroom prawdopodobnie jest najpopularniejszym programem służącym do wołania cyfrowych negatywów. Od samego początku gdy pojawiło się w nim wsparcie dla matryc X-Trans słychać głosy, że nie jest ono doskonałe. I faktycznie. Może być lepiej. Obraz jest mało ostry i pozbawiony detali. I tu ponownie DNG z X-Transformera wypada znacznie lepiej w wariancie z własnym wyostrzaniem.
Lightroom ma automatyczną korekcję dystorsji i wad optyki w oparciu i informacje zaszyte w pliku RAF i radzi sobie z tym całkiem dobrze. Nie powodują one drastycznego spadku jakości, ale jak pokazuje przykład Raw Convertera EX2 i X-Trasformera mogłoby być lepiej.
Ostatni wycinek potwierdza to co już wiemy. Lightroom nie jest idealnym narzędziem do plików RAF, ale jeżeli już go posiadacie to po pewnych korektach ustawień, przypuszczalnie, można otrzymać akceptowalne wyniki. Jeżeli nie posiadacie, to kupowanie go tylko w celu wołania plików z Fuji mija się z celem i tutaj lepiej wybrać bezpłatną alternatywę lub X-Transrformera i bezpłatną alternatywę. Jest tylko jedna sytuacja gdzie wybór Ligtrooma może być uzasadniony – użytkownik korzystający w sposób intensywny z szerokiej gamy dodatków i presetów modyfikujących wynikowy obraz.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10