DNG z X-Transformer’a… i co dalej?

Darktable 2.0

Darktable jest pierwszym z bezpłatnych testowanych programów. I jest też jedynym, który nie działa pod Windowsem. Chcecie z niego korzystać konieczne będzie zainstalowanie Linuxa. Nie macie ochoty na własnego Linuxa i szukacie uniwersalnego rozwiązania budżetowego? Proszę bardzo, użyjcie w to miejsce RawTherapee, lub LightZone.
Efekt wołania pliku RAF jest przyzwoity, ale odrobinę gorszy niż w przypadku Raw Convertera EX2 co widać głównie na igłach drzewka w doniczce na poniższych wycinkach.
W przypadku wołania DNG z X-Transformera użycie wersji z wyostrzaniem Iridient jest optymalne.
Na wycinku drugim widać, że wyostrzanie jesz znacznie słabsze niż w EX2 i X-Transformerze. Dodatkowo kolor czerwony ewidentnie ucieka w kierunku żółci.
Trzeci test uwidacznia po pierwsze brak algorytmów redukujących dystorsję przez co wieża wyraźnie jest krzywa. Dodatkowo na orle i krawędziach ścian widać delikatne, ale zauważalne, aberracje  chromatyczne, które nie zostały zlikwidowane. Oczywiście wśród narzędzi dostępnych w Darktable znajduje się też pozwalające na redukcję aberracji, ale domyślnie nie jest ono aktywne.
Wycinek z narożnika potwierdza tylko drobne problemy z aberracją chromatyczną. Można jednak stwierdzić, że algorytmy demozaikowania i wyostrzania obrazu z matryc X-Transowych używane w Darktable radzą sobie na prawdę dobrze, prawie tak dobrze jak te z X-Transformera. Pod względem jakości obrazu deklasują to co oferuje nam komercyjny Capture One.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10