Kopuła

– Mistrzu!
– Tak Panie?
– Mam taki pomysł. Zbudujmy tak dużą kopułę jak nikt od starożytności nie zbudował.
– W porządku. Myślę, że jestem w stanie wymyślić jak to zrobić.
– Super. Pomyślałem, że fajnie by to wyglądało w komplecie z katedrą. O taaaaką dużą i taką wysoką. Tam, gdzie ten kościół na placu stoi. Wiesz, który?
– Tak. Tylko jak tą kopułę damy wysoko to nie będzie widać jak jest ogromna.
– O to się nie martw. Będzie widać. Jak nie w środku to od zewnątrz.
– Dobrze. Na kiedy ma być całość gotowa?
– Sześć lat?
– Trochę, krótko. Myślę, że optymistycznie patrząc będzie za sześć…
– …dziesiąt?
– …sześćset.
– To chyba, poślę chłopaka z informacją żeby na razie nie wyburzali tego kościoła.

Oczywiście pozwoliłem sobie na krótką fantazję na temat. Nie jest ona jednak pozbawiona ziarna prawdy. Budowa katedry Santa Maria Del Fiore we Florencji rozpoczęła się w 1296 roku w oparciu o projekt Arnolfo di Cambio, ale sama kopuła została na jej potrzeby zaprojektowana dopiero w 1420 roku przez Filippo Brunelleschiego. W momencie ukończenia jej budowy, dzięki swojemu rozmiarowi, strąciła z pierwszego miejsca w rankingu największych kopuł tą, która nakrywa Panteon. Po 1308 latach rzymska kopuła ze swoją, wynoszącą 43,4 metra średnicą okazała się mniejsza od florenckiej o 2,1 metra.

Sam budynek katedry też nie należy do niewielkich i jest do dzisiaj w absolutnej czołówce światowej jeżeli chodzi o rozmiar. Jeżeli przyjmiemy za umowny koniec budowy konsekrowanie jej, to obejmowała najwyższy stopień podium od 1436 do 1507 i zrzucona została z niego przez katedrę w Sevilli.

Ok, zapytacie skąd te 600 591 lat budowania? Dopiero w 1887 roku udało się, po kolejnej próbie, ukończyć imponującą elewację i oficjalnie zamknąć proces budowy.

Faktycznie, sam ogrom kopuły lepiej widać z zewnątrz. W środku katedry, za sprawą rozmiaru nawy głównej i tego, że kopuła jest umieszczona 52 metry nad posadzką, nie wydaje się aż tak wielka jak faktycznie jest. Wyobrażacie to sobie? Jeżeli przyjmiemy wysokość pojedynczego piętra taką jak jest w Empire States Building, czyli 3,73 metra, to kopuła ma swoją podstawę na wysokości 14 piętra.

Gmach katedry góruje nad Florencją. Przyjęta jest zresztą zasada, żeby nie budować nic co próbowałoby go przebić. Słusznie.

P. S.

I na koniec. Katedrę budowano dookoła kościoła Santa Reparata, który rozebrany został dopiero w 1375 roku. Wygląda, że posłaniec zdążył 😉

Tutaj jeżeli ktoś ma ochotę dowiedzieć się więcej o konstrukcji kopuły pełen szczegółów technicznych opis.

Natomiast tutaj znajduje się artykuł naukowy analizujący naprężenia wywierane przez kopułę na ściany katedry. To dla tych, którzy przebrnęli przez opis techniczny i jeszcze jest im mało.