North Conway, NH

Wędrując po północno-wschodnich stanach często droga zawiedzie nas do licznych małych miast i miasteczek. W zależności od rejonu, miejsca te będą miały różnych charakter, ale jedno będzie wspólne – w niczym nie będą przypominać wielkich, amerykańskich metropolii. Pozwolę sobie od czasu do czasu wrzucić kilka zdjęć z niektórych z pośród tych, do których zdarzyło mi się zawitać.

North Conway jest niewielką miejscowość leżącą w, będących częścią Appalachów, Górach Białych. Jest to rejon niewątpliwie turystyczno-wypoczynkowy, ze szczególnym uwzględnieniem w swej ofercie atrakcji dla osób zainteresowanych wędrówkami i wspinaczką latem, narciarstwem zaś zimą. Dodatkowo o niewątpliwej jego popularności decyduje też fakt, że jest on położony tylko dwieście (z niewielkim okładem) kilometrów na północ od Bostonu.

Szczególną atrakcją miejscowości jest zabytkowa stacja połączona z żywym muzeum kolei. Conway Scenic Railroad od 1974 roku prowadzi swoje składy po dwóch historycznych szlakach kolejowych, które stanowiły kiedyś część Boston and Maine Railroad. Są to typowe przejażdżki turystyczne, podobne do opisywanych przeze mnie w kontekście Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej, ale zorganizowane ze znacznie większym rozmachem. Na ten moment muzeum posiada dziewięć lokomotyw spalinowych, w tym sześć w ciągłym użyciu. Do kompletu są jeszcze dwa parowozy, niestety obecnie nieczynne. Zapowiadany jest na bieżący rok kompleksowy remont jednego z nich i przywrócenie go na szlak. Całość dopełnia szereg wagonów zarówno pasażerskich, w tym wyposażonych w kopuły widokowe, jak i towarowych. Te drugie są rzecz jasna tylko eksponatami muzealnymi. Rozkład jazdy obejmuje od trzech do sześciu połączeń w ciągu dnia, przy czym linia Valley jest krótsza, bo cała podróż trwa niecałe dwie godziny, zaś linia Notch znacznie dłuższa, i tu musimy liczyć się z tym, że wycieczka zajmie od pięciu do pięciu i pół godziny w zależności od pory roku.

Szczegółowy rozkład jazdy, informacje o specjalnych wydarzeniach jak i cennik biletów oraz cateringu jest do obejrzenia na stronie Conway Scenic Railway.


P.S.

Pozwoliłem sobie na ubranie tego wpisu w galerię z miniaturkami zdjęć go ilustrujących w miejsce zdjęć w większym formacie umieszczonych w tekście. Po kliknięciu na każdym z nich dostępna jest większa wersja, co więcej, istnieje możliwość nawigowania do kolejnych fotografii również z poziomu klawiatury. Od tej pory w ten sposób prezentacja obrazów będzie miała miejsce zawsze, gdy w grę wchodzić będą większe ilości materiału wizualnego.