Słów kilka o Motylku

Zgodnie z obietnicą sprzed kilku dni umieszczam dodatkowe zdjęcia polskiego wielkoformatowca, Motylka. Do tego kilka zdań komentarza tyczące się parametrów technicznych.

Wszystkie elementy drewniane wykonane zostały z buku sezonowanego 15 lat w kontrolowanych warunkach i zabezpieczonego olejem duńskim. Elementy metalowe są w większości mosiężne, wyjątek stanowią wzmocnienia łoża i mechanizmy obrotu standardów, które zrobione zostały z czernionego aluminium.

Przesuw przedniego standardu w pionie w górę (front rise) jest możliwy o 3 centymetry i w dół (front fall) o 2,5 centymetra. Skala na standardzie jest grawerowana. Obrót przedniego standardu w osi poziomej (front tilt) ograniczony miechem, bezproblemowo do 45o w obie strony.

Łoże z grawerowaną skalą prowadzone jest po zębatkach. Śruba kontrowa może zablokować ustawione położenie.

Sprężynowy tył z matówką mający możliwość łatwego montażu w pozycji tak poziomej jak i pionowej.

Minimalny wyciąg miecha 50 mm i maksymalny 310 mm.

Przedni standard ma możliwość obrotu względem osi pionowej (front swing) o 15o w każdą stronę, dla tylnego standardu analogiczny ruch (back swing) jest możliwy o 10o.

Wszystkie ruchy blokowane śrubami lub blokadami mimośrodowymi.

Matówka szklana z płytką fresnela. Możliwe jest naniesienie linii pomocniczych.

Łoże jest wzmocnione blachą aluminiową, w której przygotowane są 1/4″ gwinty statywowe i otwory blokady płytki szybkozłączki.