Dni Fantastyki 2023

Wrocław, 23-28 sierpnia 2023

Pomimo faktu, że jestem rok w rok na, co najmniej, kilku konwentach fantastycznych w Polsce i robię na nich dziesiątki, a czasem i setki, fotografii, to często brakuje mi potem czasu, żeby je opublikować wraz z mniejszym, lub, jeszcze lepiej, większym komentarzem. Część zdjęć oczywiście trafi zaraz po ich obrobieniu do osób na nich uwiecznionych, ale wychodzi tak, że reszta świata może ich nie zobaczyć. Postanowiłem, że czas na to, aby podejść do tematu solidniej i publikować relacje bardziej na bieżąco, a przy okazji sięgnąć też do przeszłych (wykopaliska).

Dni Fantastyki są wydarzeniem dość specyficznym z kilku względów. Po pierwsze duża część konwentu rozgrywa się na ogólnie dostępnej przestrzeni w parku przy zamku w Leśnicy. Oznacza to, że poza uczestnikami z Fandomu pojawiają się osoby całkowicie z poza ruchu. Takie działania niewątpliwie przyczyniają się do popularyzacji fantastyki, i przypuszczalnie, z pośród osób, które zajrzały na tereny DFu cześć zasili grono przyszłych edycji jako osoby świadomie aktywne. Niestety czasem okazuje się, że trafiają się osoby nie do końca gotowe na to co zastaną, i wchodzą w interakcje z uczestnikami w sposób, którego ci ostatni nie do końca sobie życzą. Nie oznacza to, że wszystko rozgrywa się tylko w ramach strefy Fantasytki Open. Do dyspozycji jest też duża liczba płatnych prelekcji, i tutaj pojawia się kolejna nietypowość, bo poza standardowym biletem obejmującym wszystkie atrakcje tego typu, jest też możliwość kupienia wejściówki na wybrane punkty programu. Do tego dochodzi jeszcze jedna, wprowadzona w tym roku, rzecz. Przed samym konwentem miało miejsce szereg wydarzeń zorganizowanych w dwóch filiach Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Po przygrywce zasadnicza część Dni Fantastki odbyła się w OPT Zamek, czyli, bardzo atrakcyjnym miejscu. W programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie, czy to w ramach strefy wystawców, na koncertach i występach, w konkursie cosplay, w trakcie prelekcji, czy warsztatów.

Na koniec muszę stwierdzić, że bardzo miło i aktywnie spędziłem te trzy dni i dochodzę do wniosku, porównując rok do roku, że widać tendencję wzrostową, dlatego już planuję uczestniczyć w edycji 2024.