Pocztówki z Japonii XXVIII

Rapit_07

Koleje są bardzo istotnym elementem infrastruktury komunikacyjnej Japonii nic więc dziwnego, że cyklu pocztówek pojawił się już w tym czy inny sposób trzy razy. Było więc w kontekście stacji kolejowej, Nozomi Shinkansena, a raz nawet „pociągów pod specjalnym nadzorem”. Dzisiaj temat wraca, i nie ma wątpliwości, że nie po raz ostatni.

Hiroyuki Wakabayashi jest architektem, który w 1995 roku miał już na koncie bardzo charakterystyczny budynek Humaxa w Tokio. Dodatkowo zaprojektowana przez niego stacja Uji została nagrodzona „Good Design Award”, a następnie, zaliczona do grona stu najlepszych w rejonie Kansai. Być może to przyczyniło się do powierzenia mu zadania zaprojektowania nowego pociągu, który będzie łączył stację Namba i lotnisko KIX (Kansai International Airport ).

Wynik prac projektowych jest wyjątkowy. Retrofuturystyczny ekspres Nankai 50000 kojarzy się z wizualną stroną fantastyki z przełomu wieku dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Trochę niczym Nautilius na kołach, czy retro rakieta kosmiczna wozi pasażerów w komfortowych warunkach z Osaki na lotnisko. Wnętrze powiela kształt elipsoidalnych okien i wspaniale komponuje się z formą zewnętrzną. Standardowo cały pociąg pomalowany jest na granatowo, ale okresowo niektóre ze składów były przemalowane w ramach akcji promocyjnych. Na czerwono podczas świętowania dwudziestolecia Mobile Suit Gundam Unicorn, biało-różowo promując linie Peach, czy ostatnio, na czarno ze względu na premierę Gwiezdne Wojny Przebudzenie mocy.

Rapit_04

Rapit_02

Rapit_06

rapit_09