Prawie 100 dolarów oszczędności

Dwa miesiące temu prezentowałem książkę poświęconą sztuce przygotowania odbitek srebrowych „The Master Printer’s Black and White Workbook”. Dzisiaj do tematu powracam za sprawą innej pozycji, która jest dowodem na to, że o tym samym można mówić na wiele sposobów. O ile poprzednio opowieść opierała się na przykładach i niewątpliwie toczyła się z perspektywy artysty to  tym razem mamy wywód wręcz naukowy, który zajmuje się aspektami w sposób bardzo technicznych. Zawartość obejmuje tak mechanizmy naszego postrzegania jak i prezentację drogi od rejestracji obrazu negatywowego po przygotowanie pozytywu zarówno dla materiałów tak w czerni i bieli jak i kolorowych. Wśród poruszanych tematów znajdzie się też omówienie procesu kalibracji, nieszczęsnych 18% szarości czy zagadnień związanych z analizą różnych typów powiększalników i doborem optyki do nich. Dla mnie lektura tej pozycji była bardzo cenna, ponieważ pozwoliła uporządkować posiadaną wiedzę, a w wielu miejscach ją również uzupełnić.
I teraz uwaga, najlepsze w całej historii. Otóż autor, Ctein, naukowiec i fotograf postanowił obdarować czytelników, czyli również Was, kopią tej książki w postaci elektronicznej. Jeżeli wierzyć, prawdopodobnie, największej księgarni internetowej Świata, jest to nie lada gratka, ponieważ wariant papierowy kosztuje w okolicach setki dolarów.
Łyżką dziegciu jest jakość ilustracji, a w szczególności wykresów, zawartych w pdfie, ale było takie stare przysłowie o darowanych koniach…
W zaistniałej sytuacji pozostaje mi życzyć miłej lektury.
Ctein
Focal Press