Prototyp z motylkiem

Projekt został doprowadzony do szczęśliwego finału. Droga była długa, a jeden z Motylków w postaci ostatecznej do obejrzenia jest na ten moment tutaj.

Mam niezaprzeczalną przyjemność przedstawić dzisiaj wyjątkowy projekt. We współczesnym, coraz bardziej zcyfryzowanym i skomputeryzowanym Świecie, każda inicjatywa, która wyłamuje się z głównego nurtu i opiera się na ponad 150 latach tradycji fotografii analogowej jest warta zauważenia.

Oto i on. Prototyp wielkoformatowego aparatu wykonanego w Polsce. To pracujące w formacie 4×5 cala urządzenie jest typowym przedstawicielem polówek (ang. field camera), jest niewielkie i lekkie po złożeniu. Trafiło do mnie zapakowane w dopasowaną rozmiarem aluminiową skrzynkę.

Wprawdzie możliwy ruch standardów nie jest tak potężny jak w przypadku studyjnych monoraili, ale mamy do dyspozycji w przypadku przedniego standardu przesuw w pionie, obrót oraz pokłon. Standard tylny ma tylko pokłon, ale są duże szanse, że egzemplarze produkcyjne będą miały również jego obrót.
W prototypie część elementów jest wykonanych z aluminium, ale docelowo będą one mosiężne. Dojdzie jeszcze kilka okuć uodparniających i usztywniających konstrukcję.

Tył jest przekładany i umożliwia wykonywanie fotografii tak w orientacji pionowej jak i poziomej.

Urządzenie jest przystosowane do użycia standardowych kaset 4×5 cala takich jak widoczna na zdjęciu Fidelity Elite. Matówka pracuje w parze z fresnelem dzięki czemu obraz na niej jest jasny i kontrastowy. Docelowo naniesiona na niej będzie siatka centymetrowa i oznaczenia formatów dla filmu typu 120.

Prototyp posiada obudowę w kolorze białym, ale plan przewiduje pozostawienie naturalnej barwy drewna wiśniowego.

Wyciąg miecha jest w okolicach trzydziestu centymetrów, co powinno być wystarczające dla większości zastosowań.

Korzystając z faktu, że możliwe jest położenie bazy ułatwione jest też użycie szkieł szerokokątnych.

Całość sprawia bardzo dobre wrażenie mimo faktu, że jest to egzemplarz testowy. Cieszy też fakt, że istnieje szansa na to, że również u nas w kraju będzie powstawała konstrukcja, która będzie mogła, mam nadzieję, skutecznie konkurować tak z produktami chińskimi typu Shen-Hao czy Chamonix, a w przyszłości może i zachodnimi.
 • Chciałbym mieć taki polski aparat.
  Od razu wziąłbym go w plener.

 • Mam nadzieję, że projekt dojdzie do skutku i będzie wielu szczęśliwych posiadaczy zabierających je w plener. Cieszył się będę jak wśród nich znajdziesz się i Ty.

 • chętnie bym kupił taki aparat, zwłaszcza w takich barwach jak prototyp na zdjęciu, gdybym tylko wiedział, po co mi wielki format, a tak popatrzę tylko i pójdę sobie dalej.

  ale cudo ładne, nie ma co.

 • przeszedłem, chyba normalną dla większości, drogę od mikrofilmu do coraz większego formatu. Obecnie jestem na etapie 2×3, I zerkam coraz chętniej w stronę 4×5.
  Ten aparat mógłby być dla mnie 🙂

 • MP

  Też bym taki chciał mieć.

  :o)

 • MP

  Tak trochę się zafiksowałem na ten aparacik i w związku z tym mam parę pytań:
  – Kiedy coś takiego będzie dostępne ?
  – Za ile ?
  – I czy w takim cudnym białym kolorze będzie dostępny ?

  Pozdrawiam !

  MP

 • Pierwsze seryjne egzemplarze powinny być dostępne w przeciągu dwóch miesięcy. Kolor biało-czerwony, mimo, że pierwotnie nie był planowany, będzie ponieważ wzbudził duże zainteresowanie. Podobnie będzie wariant czerń i czerwień. Cena jeszcze jest na etapie ustalania, ale będzie taniej niż za Shen Hao HZX 4×5 z US (i to nie uwzględniając cła, vat i kosztów wysyki ;-))

 • MP

  A czy ja mogę prosić o info jak już będą dostępne egzemplarze produkcyjne ?

  Z góry dziękuję.

  MP

 • Oczywiście dam znać jak tylko pierwsze egzemplarze produkcyjne będą dostępne. Pozdrawiam.

 • nie mogę się doczekać 🙂

 • ciekawe 🙂 Przydałby mi się się jakiś field, jaki format płytek obiektywowych przyjmuje kamera?

 • Czekam na informacje na temat prototypu z motylkiem . Szukam od jakiegoś czasu camery wielkoformatowej, ponieważ nie jestem majsterkowiczem , chciałabym mieć gotową camere do pracy , bez kombinowania co z nią zrobić aby działała :)A wiec czekam na informacje , kiedy będzie można kupić tą piękną camere 🙂

 • Płytki w rozmiarze Linhofa Techniki. Pierwsze seryjne modele powinny być już dostępne na koniec roku (już są w produkcji).

 • Także jestem zainteresowany przytuleniem takiej kamery. Jak wygląda sprawa cenono-terminowa odnośnie tej kamery ?

 • Ja też jestem zainteresowana, proszę o więcej informacji! 🙂

 • cos wypalilo z produkcja tego cacka? wlasnie szukam drewniaka 4×5..jakas orientacyjna cena? czy zarzuciles projekt. Pozdrawiam
  Conik

  ps. napisz prosze jak sie sprawy maja na konrad.mickiewicz (maupa) gmail.com

 • Też bym taki aparat chciał mieć… jaka byłaby przybliżona cena. tylko "by oczko"

 • Bardzo proszę o kontakt w sprawie MOTYLKA. Jestem poważnie "na kupnie" a urlop coraz bliżej. Poza tym Ebay kusi używkami. Mimo to gotówkę chciałbym zostawić w Ojczyźnie. Pozdrawiam serdecznie – Krzysztof Madej, adres: daphnia@op.pl